Polubić Europę! - relacja z realizacji projektu

Logotypy: Europa dla obywateli, Komisja Europejska, EACEA

W dniach 27-28 sierpnia 2016 r. Gmina Gaszowice realizowała projekt "Polubić Europę!" dofinansowany z programu "Europa dla obywateli".

W tym europejskim projekcie udział wzięli przedstawiciele miast i gmin ze Słowacji, Czech, Niemiec oraz Polski. Wizyta rozpoczęła się od wspólnego powitania, później uczestnicy projektu zwiedzali zamek w Raciborzu. Głównym wydarzeniem projektu były warsztaty, które poprowadziła pani dr hab. Iwona Pawlas - specjalistka z zakresu międzynarodowych stosunków ekonomicznych z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Przeprowadzona została również debata, której tematem była solidarność krajów Unii Europejskiej w czasie kryzysu migracyjnego.

Drugi dzień pobytu zagranicznych gości w Polsce, rozpoczął się od zwiedzania zamku w Rudach Raciborskich, następnie przedstawiciele z Czech, Słowacji i Niemiec razem z mieszkańcami Gminy Gaszowice i Powiatu Rybnickiego bawili się na imprezie z okazji Zakończenia lata. Całe przedsięwzięcie miało na celu nawiązanie międzynarodowej współpracy, integracji oraz poczucia współodpowiedzialności za politykę UE, szczególnie w kontekście kryzysu migracyjnego. Dziękujemy delegacjom za przybycie i mamy nadzieję, że będą miło wspominać czas spędzony w Polsce, w Gaszowicach.