Spotkanie z górnictwem

2020-03-03

28 lutego uczniowie Szkoły podstawowej w Gaszowicach wzięli udział w wycieczce w  Muzeum Górnictwa Landek Park na terenie Ostrawy w ramach projektu „Spotkanie z górnictwem”.

 Dzieci uczestniczyły w zajęciach które  miały na celu  integrację z dziećmi ze szkoły w Ostrawie poprzez udział w różnorodnych zajęciach  zorganizowanych w celu wspólnego poznania się, dostrzeżenia różnic oraz podobieństw kulturowych, niwelowaniu wzajemnych animozji i pokazaniu iż język nie jest barierą w porozumiewaniu się. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach języka czeskiego.

Na terenie najstarszego ostrawskiego szybu – Kopalni Anselm, 25 lat temu zostało założone Muzeum Górnictwa, które jest dzisiaj największym tego typu muzeum w Republice Czeskiej. Podziemne korytarze o długości 250 metrów stopniowo odsłaniają tajemnice autentycznych górniczych miejsc pracy. Połączenie Muzeum Górnictwa, które jest zabytkiem technicznym, oraz wzgórza Landek, pomnika przyrody z bogatą fauną i florą, dodaje temu obszarowi znajdującemu się w Ostrawie Pietrzkowicach wyjątkowości i atrakcyjności. Uczestnicy zjechali do podziemi kopalni, odwiedzili szatnie górnicze, wypróbowali jazdę oryginalnym pociągiem górniczym pochodzącym z 60 lat XX wieku, zobaczyli ekspozycję ratownictwa górniczego. Podczas wycieczki uczestnicy zjedli pyszny, tradycyjny czeski obiad. Obie szkoły otrzymały komplet flagietek (polska, czeska i unijna) a uczestnicy projektu dostali teczkę z długopisem z wymaganym logo.